Koji su načini rada i metode razgovora s različitim osobama koje se javljaju ili dolaze u Pravno savjetovalište SUH-a, pogotovo starije osobe, te način informiranja, davanja odgovora i savjeta neke su od teme koje je voditeljica savjetovališta Štefica Salaj 4. travnja 2024. godine objašnjavala trima studenticama socijalnog rada sa zagrebačkog Pravnog fakulteta. SUH je, naime, partner udruzi Krugovi na EU projektu „Krugovi podrške za starije osobe“ u okviru Programa Impact4Values, gdje SUH-ova pravnica mentorira buduće stručnjake socijalnog rada kroz tzv. „job shadowing“, odnosno studentice su iz prve ruke mogle proučavati kako izgleda jedan radni dan u Pravnom savjetovalištu SUH-a.
Mentorica im je tako objasnila način kontakta s korisnicima savjetovališta (osobni dolasci, telefonski upiti, e-mailovi), evidentiranje korisnika, radno vrijeme i sl. Za vrijeme rada osobno su došle dvije stranke, a jedna je pristala iznijeti svoj upit pred studenticama. Mentorica je studenticama davala praktične savjete za rad i ukazala na probleme, a i prepreke koje se mogu javiti u radu s osobama koje se javljaju za pomoć ističući da se ne smije zaboraviti da udruga Sindikat umirovljenika postoji da bi pomagala ljudima i da je to osnovni princip i moto u njezinom radu.
Studentice su tako informirane i o najčešćim pitanjima korisnika savjetovališta, a među kojima prednjače zloupotrebe oko ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju te načini raspodjele imovine na potomke. Informirane su i o dobnim skupinama korisnika, koja područja pokriva rad savjetovališta, o „putujućim“ radionicama koje svake godine savjetovalište odradi u četiri različite hrvatske regije, detaljima slučajeva, kao i razlici između primarne i sekundarne pravne pomoći, s obzirom da savjetovalište nudi isključivo primarnu pravnu pomoć.
Studentice su bile vrlo zainteresirane i interaktivne, a na kraju i zadovoljne novostečenim informacijama, ističući da je osobni kontakt najbolji i najkorisniji put te su se zahvalile na korisno provedenom vremenu u savjetovalištu. A nakon što su čule da je SUH donedavno imao i Psihološko savjetovalište, no da je sada teško naći volontera koji bi to radio, dale su ideju da se po mogućnosti angažira i socijalni radnik koji prema zakonu također ima pravo savjetovati u obiteljsko-pravnim odnosima, a na kraju, za starije osobe koje su često usamljene je nekad dovoljno i samo da ih netko primi i sasluša njihove probleme.
Bila je ova prva od pet grupa studenata koja će po projektu pohoditi Pravno savjetovalište SUH-a, te su obostrani dojmovi odlični.
Igor Knežević
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.