Povodom Međunarodnog dana rada Savez samostalnih sindikata Hrvatske organizirao je obilježavanje tog praznika u Tvornici kulture u Zagrebu. U uvodnom obraćanju predsjednik SSSH Mladen Novosel upozorio je da je Hrvatska na samom dnu ljestvice 20 članica Eurozone po bruto plaći, bruto satnici i mirovinama. Domaći radnici koji su stručni u svojim poslovima odlaze u zapadne zemlje, dok ih zamjenjuju strani radnici kojima se isplaćuje minimalna plaća i snižava se cijena rada.
S pozornice su upućeni i zahtjevi Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) koju se poziva da potiče sektorsko kolektivno pregovaranje, posebno u djelatnostima gdje njihove udruge odbijaju kolektivno pregovarati. Drugi zahtjev odnosi se na uvođenje minimalnih plaća za jednostavne, složenije i zahtjevne poslove.
Vladu RH Novosel je pozvao da potiču sektorsko kolektivno pregovaranje, uvede dodatne kriterije za udruge poslodavaca kada se radi o reprezentativnosti i ono najvažnije, da konačno ojača Državni inspektorat koji je dužan kontrolirati provođenje proširenih granskih kolektivnih ugovora, no do sada nije napravio niti jedan izvid.
Protiv Primorčeve reforme
Na kraju govora, Novosel se osvrnuo na najave ministra financija Primorca o cjelovitoj poreznoj reformi i novim poreznim rasterećenjima. Poručio je kako se ne smiju prelomiti preko leđa države jer to onda znači još manje mirovine u budućnosti.
Kao predstavnik umirovljenika, potpredsjednik Sindikata umirovljenika Hrvatske za regiju Istok Mato Obradović u svom govoru je kazao kako je geslo svih sindikalista kako je radom stvoren čovjek, no nitko osim Sindikata umirovljenika ne kaže dovoljno glasno da onoga dana kad službeno stupite u mirovinu, vrijedite samo 35 posto samih sebe, malo više od trećine jednog radnika.
„Tu smo na vrhu crne ljestvice ne samo na području država nastalih iz bivše Jugoslavije, već i u Europskoj uniji. U Makedoniji udjel prosječne mirovine u prosječnoj plaći je 53 posto, u Sloveniji 62 posto, u Srbiji i Crnoj Gori nešto manje od 50 posto, u Bosni i Hercegovini oko 40 posto. I onda neki ministri najavljuju da će se smanjiti doprinos za mirovine, kao da već sada nije najniži u EU, tek 15 posto za mirovine javnog stupa, jer je pet posto oduzeto za obvezni drugi stup – onaj kakav je ukinut ili zamrznut u većini zemalja. Bankari se igraju novcima radnika, a čak njih 84 posto, kao u što je slučaj u prva tri mjeseca ove godine, vraćaju se u prvi stup, na državne jasle“, kazao je Mato.
Dodao je kako vladajući moraju vratiti dostojanstvo radu, moraju vratiti dostojanstvo mravu, a cvrčka iz basne poslati u zaborav te kako umirovljenici podržavaju borbu sindikata za povećanje plaća, a osobito za čvrstu i obveznu minimalnu plaću kojom će se omogućiti normalan život, ali to isto traže i za minimalnu mirovinu kakve u Hrvatskoj nema. Na kraju je čestitao Praznik rada svima i pozvao da se uvede i kvalitetnije usklađivanje mirovina, ali i da se umjesto isplaćivanja sada već petog dodatka na mirovinu ubuduće isplaćuje 13. mirovina koju bi dobivali svi umirovljenici.
Srce solidarnosti za Matu
Posebnu čestitku za Međunarodni praznik rada onim radnicama i radnicima koji moraju raditi na taj dan, poslala je predsjednica Ženske sekcije SSSH Emina Ibrahimi (STUH), koja je naglasila i da je sve više nasilja nad ženama na radnom mjestu, a nažalost svjedoci smo i ubojstava na radnom mjestu. Najugroženije su radnice u uslužnim djelatnostima, kao što su trgovine, ugostiteljstvo i ostale. Kazala je kako godinama Ženska sekcija SSSH traži od Vlade RH da ratificira Konvenciju 190. o zlostavljanju i uznemiravanju žena na radnom mjestu. Nažalost nikakav odgovor nisu dobili.
Među visokim uzvanicima govore su održali predsjednik RH Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Vlade RH Ivan Vidiš, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Majda Burić, ravnatelj Uprave za rad i zaštitu na radu Dražen Opalić i glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber.
Obilježavanje Praznika rada u Tvornici završilo je dodjelom nagrada, pa je tako glavnu nagradu za Srce sindikalne solidarnosti dodijeljena Suzani Rajković, sindikalnoj povjerenici Sindikata obrazovanja, medija i kulture (SOMK), dok je povelja SSSH povjereniku za zaštitu na radu dodijeljena Branku Korošecu, povjereniku Sindikata PPDIV u Podravci.
Povelje SSSH za sindikalni rad koji je značajno pomogao u jačanju kapaciteta SSSH dobili su SUH-ov potpredsjednik Mato Obradović, zatim Mišel Klasić, sindikalni povjerenik PPDIV-a u PIK Vrbovcu, Marin Soldatek, sindikalni povjerenik SMH-IS u tvrtki Kostwein, Branko Šafranko, sindikalni povjerenik SGH u podružnici Monter-Strojarske montaže iz Zagreba te Francuska demokratska konfederacija rada.
USKORO IZMJENA ZAKONA O NACIONALNOJ NAKNADI
Održan prvi sastanak skupine
U ponedjeljak 17. travnja 2023. u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike održan je prvi sastanak Radne skupine za izmjenu Zakona o nacionalnoj naknadi, a na kojem su između ostalih sudjelovali Ivan Vidiš, državni tajnik Melita Čičak, ravnateljica uprave za mirovinski sustav, te predsjednice SUH-a Jasna Petrović i Matice umirovljenika Višnja Fortuna.
U pripremljenoj prezentaciji izneseni su podaci kako je od dana stupanja na snagu zakona od 1. siječnja 2021. do 31. ožujka 2023. podneseno 14.486 zahtjeva, a da je na dan 31. ožujka 2023. bilo 6.592 korisnika, što je daleko manje od predviđenih 20.000.
S ciljem povećanja broja korisnika na sastanku se raspravljalo o mogućnostima ublažavanja uvjeta za ostvarivanje prava na nacionalnu naknadu, poput uvjeta prebivališta na području RH u neprekidnom trajanju od 20 godina na samo 10 godina, kao i podizanja iznosa naknade s obzirom na visinu iznosa zajamčene minimalne naknade na početnih 150 eura. Važno je, naglasila je Petrović, uvesti i besplatnu dostavu te naknade poštom, kao i da se makne uvjet posjedovanja IBAN-a, jer mnogi siromašni potencijalni korisnici nemaju bankovni račun. Članovi Skupine su se u gotovo svemu usuglasili.