TREŠNJEVKA SJEVER
Sve o novom modelu obiteljskih mirovina
Prva od tri radionice u sklopu projekta „Nazovi, piši, dođi: pravna pomoć stiže“ koji je financiran od strane Grada Zagreba održana je 19. siječnja u Radničkom domu u Zagrebu, a u organizaciji Podružnice SUH-a Trešnjevka. Glavna tema svih radionica bile su novosti u izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, s naglaskom na novi model obiteljske mirovine.
Voditeljica Pravnog savjetovališta SUH-a Štefica Salaj tako je sudionicima objasnila kako od 1. siječnja 2023. godine iznos obiteljskih mirovina se povećava za 10 posto, ali i da je po prvi put uvedena mogućnost da osoba može uz svoju, primati i dio mirovine preminulog partnera, točnije 27 posto od obiteljske mirovine. Postavljen je i cenzus, prema kojem osoba koja prima svoju i dio partnerove mirovine ne može imati više od 80 AVM (aktualnih vrijednosti mirovine) koja trenutno iznosi 6.212 kuna, ali je naglašeno da se cenzus automatski povisuje sa svakim usklađivanjem mirovine.
Sudionike su zanimala i druga pravna pitanja, primjerice kada će se ukinuti ugovori o dosmrtnom uzdržavanju, te im je odgovoreno da je SUH dobio pozitivne signale da bi se to pitanje konačno moglo riješiti, a 27. siječnja 2023. je Ministarstvo pravosuđa i uprave konačno i donijelo Odluko o osnivanju Radne skupine kojom bi se to pitanje riješilo kroz izmjene i dopune Zakona o obveznim odnosima.
Na radionici su sudjelovali članovi SUH-a iz desetak zagrebačkih podružnica, te su bili vidno zadovoljni predavanjem, a što dokazuje i odlična ocjena iz popunjenih evaluacijskih listića.
NOVI ZAGREB
Kako dokazati izvanbračnu zajednicu?
Druga radionica Pravnog savjetovališta SUH-a u sklopu projekta „Nazovi, piši, dođi: pravna pomoć stiže“ koji je financiran od strane Grada Zagreba održana je 24. siječnja u prostorijama Podružnice SUH-a Novi Zagreb. Većinu sudionika zanimala je glavna tema radionice, novi model obiteljskih mirovina, pa je tako jedno od pitanja bilo i kako dokazati izvanbračnu zajednicu na što je pravnica SUH-a Štefica Salaj kazala kako HZMO kao dokaz traži rješenje općinskog suda o postojanju takve zajednice, te da izjava obaju partnera potpisana kod javnog bilježnika o postojanju izvanbračne zajednice neće biti dovoljna.
Postavljeno je i zanimljivo osobno pitanje što ako se bračni drugovi razvedu, ali ostanu živjeti u istom kućanstvu, da li nakon smrti jednog partnera druga osoba može zatražiti obiteljsku mirovinu, na što je odgovoreno da teoretski može ako se dokaže da su nastavili živjeti u izvanbračnoj zajednici, a što podrazumijeva trajniju ekonomsku i emotivnu zajednicu. No, s obzirom da su se razveli pitanje je kakvo bi bilo sudsko rješenje u pogledu emotivne zajednice koja mora imati iste učinke kao i bračna zajednica.
Sudionike je zanimalo kada će se promijeniti nepovoljna formula usklađivanja, koja nedovoljno prati rast cijena, te im je rečeno kako SUH redovito šalje zahtjeve i javno istupa da se uvede nova, povoljnija formula usklađivanja koja će povećati mirovine svima, te da se taj zahtjev našao i na stolu Radne skupine za analizu mirovinskog sustava koja je osnovana krajem 2022. godine. Sudionici radionice su predavanje ocijenili s prosječnom odličnom ocjenom.
PEŠČENICA
Bruto ili neto iznos za cenzus?
Posljednja, treća radionica Pravnog savjetovališta SUH-a u sklopu projekta „Nazovi, piši, dođi: pravna pomoć stiže“ koji je financiran od strane Grada Zagreba održana je u prostorijama Podružnice SUH-a Peščenica. U vezi novog modela obiteljskih mirovina sudionike je zanimalo da li se za gornji cenzus od 80 AVM, odnosno trenutnih 6.212 kuna, gleda bruto ili neto iznos mirovine, na što im je pravnica Štefica Salaj odgovorila kako se nažalost gleda bruto iznos, tako da primjerice netko kome je bruto mirovina 6.000 kuna, a neto dvjestotinjak kuna manja, svejedno će moći dobiti tek 212 kuna dijela obiteljske mirovine preminulog partnera.
Zanimalo ih je mogu li i oni koji su otišli u prijevremenu mirovinu dobiti dio mirovine preminulog, na što su dobili potvrdan odgovor, ali uz opasku da to mogu ako su ostvarili uvjet od napunjenih 65 godina života.
Na ovoj radionici sudionici su postavljali i puno drugih pitanja iz mirovinskog osiguranja, pa su pohvalili zahtjeve SUH-a da se uvede 13. mirovina, zatim povećaju mirovine za 10,5 posto zbog duga nastalog zbog krivo izračunate prve AVM od 1.1.1999. godine, promijeni formula usklađivanja, ali su i dali prijedlog da se zbog velikog skoka cijena, ponekad i na dnevnoj bazi, mirovine ubuduće usklađuju svaka tri mjeseca, a ne svakih šest mjeseci što je trenutno slučaj. I na ovoj radionici sudionici su iskazali visoko zadovoljstvo održanim predavanjem.
Ova stranica objavljena je u okviru projekta „Nazovi, piši, dođi: pravna pomoć stiže“ koji je financiran od Grada Zagreba.