Umirovljeničke udruge dugi niz godina borile su se da se u hrvatski mirovinski sustav uvede mogućnost dobivanja dijela mirovine pokojnog partnera ili partnerice kao u nekim europskim zemljama, a od 1. siječnja 2023. izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju to će konačno biti moguće. Ne doduše prema modelu kojeg su predlagali umirovljeničke udruge i koji je bio puno socijalno osjetljiviji, a prema kojem bi se dobilo i do 50 posto mirovine preminulog, ovisno o zbroju dviju mirovina. Ali bilo kakav pomak treba pozdraviti.
Od Nove godine sve kategorije korisnika obiteljske mirovine dobit će uvećanje za 10 posto, pa će primjerice jedna korisnica koja je dobivala 70 posto mirovine preminulog partnera, sada dobiti 77 posto, i te osobe ne moraju podnositi nikakav zahtjev HZMO-u, već će im se povećanja obračunati automatski.
Jedan ili dva zahtjeva
No, u slučaju da je osoba ostvarila ili ima pravo na osobnu mirovinu, a odlučila se na povoljniju obiteljsku mirovinu, sada će ako joj je isplativije, moći zatražiti svoju osobnu mirovinu te da joj se isplati 27 posto iznosa obiteljske mirovine koju je primala. Isto tako, osobe koje primaju osobnu mirovinu, a ostvarile su ili imaju pravo na obiteljsku, također će moći dobiti 27 posto od obiteljske mirovine.
Važno je znati i da će neki korisnici morati ispuniti jedan, a neki dva zahtjeva za ostvarivanje tih prava. Tako će korisnici kojima su već ranije priznata prava i na osobnu i na obiteljsku mirovinu trebati podnijeti samo jedan zahtjev, onaj za isplatu dijela obiteljske mirovine, te će ga moći podnijeti nakon 1. siječnja 2023. godine.
Korisnici kojima je priznato pravo na osobnu mirovinu, ali ne i na obiteljsku, morat će podnijeti dva zahtjeva. Prvi je zahtjev za priznanje prava na obiteljsku mirovinu i njega mogu podnijeti odmah, a drugi je za isplatu dijela obiteljske mirovine, i njega mogu podnijeti nakon 1. siječnja. Isti slučaj je i za korisnike kojima je priznato pravo na obiteljsku mirovinu, a nije i na osobnu mirovinu, pa oni moraju podnijeti zahtjev za priznanje prava na starosnu mirovinu te za isplatu dijela obiteljske mirovine.
Pazite na rokove!
Važno je znati i da osobe koje su dobile rješenja, odnosno ostvarile pravo i na obiteljsku i na osobnu mirovinu, bez obzira koju su od tih mirovina do tada koristile, za isplatu dijela obiteljske mirovine zahtjev mogu podnijeti i 31. prosinca 2023. te će im se isplatiti zaostaci za svih 12 mjeseci, no oni korisnici koji su ostvarili pravo samo na obiteljsku ili samo na osobnu mirovinu, nakon priznavanja drugog prava moraju paziti da zahtjev za isplatu dijela obiteljske mirovine podnesu najkasnije do 30. lipnja 2023. godine, u suprotnom – ako bi primjerice zahtjev podnijeli tek u kolovozu, isplatili bi im se zaostaci za samo prethodnih šest mjeseci, a bili bi zakinuti za dva mjeseca.
Također, ako netko pravo na osobnu mirovinu stekne npr. u ožujku 2023. godine, a zahtjev za isplatu dijela obiteljske mirovine zatraži u travnju, dobit će zaostatak od trenutka odlaska u mirovinu u ožujku.
Sredinom prosinca tiskanica zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine još nije bila izrađena ni dostupna, ali će do kraja godine biti dostupna u uredima HZMO, web stranici www.mirovinsko.hr, te u Narodnim novinama.
Uvjeti i limiti
Da bi netko uopće ostvario pravo za korištenje dijela obiteljske mirovine mora imati navršenih 65 godina života, a postavljen je i limit od 80 aktualnih vrijednosti mirovine (AVM trenutno iznosi 77,65 kuna i usklađuje se dvaput godišnje), koji trenutno iznosi 6.212 kuna. Primjerice, ako osoba ima 5.000 kuna osobne mirovine, a 27 posto od obiteljske mirovine iznosi 1.500 kuna, neće mu se isplatiti 6.500 kuna, već maksimalno 6.212 kuna. Postavljena je i donja granica, pa se tako najniži iznos dijela obiteljske mirovine određuje u visini tri aktualne vrijednosti mirovine odnosno 232,95 kuna s tim da on ne može iznositi više od 50 posto pripadajuće obiteljske mirovine.
Znači, ako obiteljska mirovina iznosi npr. 500 kuna (što je moguće ako je npr. riječ o razmjernom dijelu obiteljske mirovine ostvarene prema međunarodnom ugovoru), tada bi 27 posto od 500 kuna iznosilo 135 kuna mjesečno, no, s obzirom na minimalan iznos od 232,95 kuna, dio obiteljske mirovine u ovom primjeru neće se odrediti u visini od 135 kuna, nego u visini od 232,95 kuna mjesečno (što ne prelazi 50 posto pripadajuće obiteljske mirovine – 50 posto od 500 kuna = 250 kuna). Važno je znati i da pravo na dio obiteljske mirovine će imati i umirovljenici zaposleni do četiri sata dnevno, ali ne i oni koji rade puno radno vrijeme.
Primjer Marice
Na izmišljenom primjeru 80-godišnje Marice ćemo pojasniti još neke bitne stvari. Ako Marica prima 3.000 kuna osobne mirovine, a suprug joj je umro prije par dana i tada je imao 2.000 kuna, ona neće dobiti 27 posto od 2.000 kuna, već će se prvo izračunati obiteljska mirovina, odnosno 77 posto od 2.000 kuna, što je 1.540 kuna. Dakle, Marica će dobiti 27 posto od 1.540 kuna, te će naposljetku uz vlastitu dobiti i 416 kuna. Da joj je suprug umro prije 10 godina i imao u trenutku smrti mirovinu 2.000 kuna, tada se iznos njegove mirovine prvo povećava za sva usklađivanja mirovina od trenutka smrti do 1. siječnja 2023. (odnosno do dana početka isplate dijela obiteljske mirovine). Umjesto 2.000 kuna, ta mirovina bila bi veća za 29 posto, koliko su mirovine rasle usklađivanjem u tom razdoblju, te bi iznosila 2.580 kuna, što znači da Marica ne bi dobila 416 kuna dijela obiteljske mirovine, već 536 kuna, odnosno 120 kuna više.
Da je Maričin suprug imao primjerice 4.500 kuna mirovinu i da je Marica izabrala 70 posto obiteljske mirovine, imala bi 3.150 kuna obiteljske mirovine, koja bi joj se od 1. siječnja povisila za 10 posto na 3.465 kuna. No, Marici bi se tada isplatilo da vrati svoju osobnu mirovinu od 3.000 kuna, i uzme dio obiteljske mirovine (27 posto od 3.465 kuna) jer bi tada uz svoju mirovinu dobila čak 936 kuna, što je 471 kunu više od 3.465 kuna koliko bi dobila da je ostala u obiteljskoj mirovini.
U petak 9. prosinca 2022. dvadesetak predstavnika SUH-a iz svih dijelova Hrvatske sudjelovalo je na online radionici na kojoj su predstavnici HZMO-a održali prezentaciju o novom modelu obiteljskih mirovina, a SUH-ovci će naučeno prenijeti na članove SUH-a, a oni dalje na sve zainteresirane umirovljenike. Sva pitanja i nedoumice rješavat će kao i uvijek i Pravno savjetovalište SUH-a, a svi upiti mogu se postaviti i uredima HZMO-a, direktno, telefonom, pa i putem online forme.
Igor Knežević