Posljednja i najposjećenija u nizu radionica u okviru SUH-ovog projekta „Umreženo pravo i pravda za starije osobe“ koji financira Ministarstvo pravosuđa i uprave održana je 9. studenog 2022. godine u Osijeku. Za izvrsnu organizaciju događaja na kojemu je prisustvovalo 37 sudionika zaslužan je Mate Obradović, predsjednik Udruge SUH-a Osijek koji je na početku radionice pozdravio prisutne i predstavio projekt u sklopu koje se i održava radionica.
Izvoditeljice projekta, socijalna radnica Mirjana Stilinović i pravnica Anita Prusina, uz moderatoricu Šteficu Salaj, voditeljicu Pravnog savjetovališta SUH-a, upoznale su sudionike radionice s njihovim pravima iz socijalnog, zdravstvenog i mirovinskog sustava te s mogućnostima raspolaganja imovinom. Sudionike je zanimalo tko ima pravo na doplatak za pomoć i njegu, kao i koji su iznosi i način ostvarivanja. Objašnjeno im je kako iznos doplatka za pomoć i njegu se može priznati u punom (600 kuna, odnosno 120 posto osnovice) ili smanjenom iznosu (420 kuna, odnosno 84 posto osnovice), ovisno o tome postoji li prijeka potreba pomoći i njege druge osobe u punom ili smanjenom opsegu.
Sudionici su napomenuli da u Osijeku postoji veći broj starih korisnika koji još mogu ostajati samostalno u svom domu, ali im je potrebna potpora u pripremi obroka ili dostavi hrane. Sudionike su posebno zanimale novosti vezane uz obiteljsku mirovinu, pa im je objašnjeno tko će sve imati pravo na korištenje obiteljske mirovine od 1. siječnja 2023. godine, kada se uvodi novi model, gdje se po prvi put može uz vlastitu mirovinu dobiti i dio mirovine preminulog partnera/ice.
Sudionici radionice također su istaknuli kako im nije jasna razlika između ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju te kako ih posebno zbunjuju sami nazivi ugovora jer im iz naziva nije jasno u kojem trenutku se prenosi vlasništvo. Ono što je najbitnije i što razlikuje ta dva ugovora je upravo trenutak stjecanja stvari i prava. Savjetovano im je da ne sklapaju ugovore koji su zapravo šprance, da ne potpisuju ništa prije nego dobro pročitaju što unutra piše, da se potrude u ugovor staviti sve ono što im je važno i što smatraju da ulazi u uzdržavanje te da paze na trenutak u kojem će njihova imovina prijeći na davatelja uzdržavanja. Naglašeno im je da su rizičniji ugovori o dosmrtnom uzdržavanju u kojima se obvezuju imovinu prenijeti za života na davatelja uzdržavanja. Sudionici su radionicu ocijenili s najvišim ocjenama.
A.P.