U listopadu su uspješno održane još dvije radionice u sklopu projekta Sindikata umirovljenika Hrvatske pod pokroviteljstvom Ministarstva pravosuđa i uprave „Umreženo pravo i pravda za starije osobe“. Dana 10. listopada 2022. godine u Puli su izvoditeljice projekta, socijalna radnica Mirjana Stilinović i pravnica Anita Prusina, uz moderatoricu Šteficu Salaj, voditeljicu Pravnog savjetovališta SUH-a, održale radionicu za 19 sudionika u prostorijama Udruge SUH-a Pula.
Na radionici su izložena prava iz sustava socijalne skrbi, mirovinskog i zdravstvenog sustava te mogućnosti raspolaganja imovinom. Sudionike je zainteresirala činjenica da osim socijalne usluge smještaja, postoji i socijalna usluga boravka koji može biti poludnevni (u trajanju od 4 do 6 sati dnevno) ili cjelodnevni (od 6 do 10 sati dnevno) uz organizirane aktivnosti tijekom dana uz stručnu i drugu pomoć i podršku, radi zadovoljavanja osnovnih i dodatnih životnih potreba korisnika koje ne mogu biti zadovoljene u obitelji.
Sudionike su zanimale i najnovije izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju koje stupaju na snagu 1.1.2023. godine, a posebice pravo na podnošenje zahtjeva za dio obiteljske mirovine, pa im je objašnjeno da se dio obiteljske mirovine uz starosnu, prijevremenu starosnu ili invalidsku mirovinu može odobriti osobi koja je starija od 65 godina, ostvaruje uvjete za obiteljsku mirovinu i jedini je korisnik te mirovine, a ukupna svota mirovina ne prelazi 80 aktualnih vrijednosti mirovine (AVM od 1. srpnja 2022. iznosi 77,65 kn, što znači da bi u ovom trenutku cenzus iznosio 6.212,00 kuna).
SUH-ovi izlagači posebno se zahvaljuju Luči Pavletiću, predsjedniku Udruge SUH-a Pula te Đini Šverko, županijskoj povjerenici za Istarsku županiju, na izuzetno lijepom dočeku te organizaciji događaja.
Izvoditeljice projekta Mirjana Stilinović i Anita Prusina, uz mentorstvo pravnice Štefice Salaj, treću po redu projektnu radionicu održale su u Zagrebu 18. listopada 2022. godine pred čak 29 sudionika. Sudionici radionice su upoznati s pravima iz socijalnog, zdravstvenog i mirovinskog sustava te mogućnostima raspolaganja imovinom. Među ostalim, naglašeno je da je za ostvarenje prava na naknadu za troškove prijevoza u vezi korištenja zdravstvene zaštite potrebno prethodno izdati nalog, što u pravilu čini liječnik (najčešće primarne zdravstvene zaštite) koji upućuje osobu na provođenje određenih postupaka.
Poseban nalog izdaje liječnik i u slučaju da osoba ima pravo na sanitetski prijevoz, a na njega pravo imaju samo osobe koje su nepokretne, teško pokretne i osobe kojima zbog prirode bolesti nije preporučeno samostalno kretanje. Na radionici su sudionicima pojašnjene i razlike između vlastoručne oporuke i oporuke pred svjedocima. Sudionicima je pojašnjeno da je za vlastoručnu oporuku dovoljno da je pisana vlastitom rukom te da za nju nije potrebno prisustvo dvojice svjedoka.
Sudionicima je savjetovano da u oporuci napišu datum kada su oporuku sastavili, zatim da točno opišu svoju imovinu te navedu sve potrebne podatke kako bi se njihova volja mogla provesti. Zanimanje sudionika je pobudila i mogućnost da se izvanbračni drug pojavi u ostavinskom postupku kao zakonski ili nužni nasljednik te načini dokazivanja izvanbračne zajednice. Za odličnu organizaciju cijele radionice velika pohvala ide Vesni Bečić, predsjednici Povjereništva Grada Zagreba.
Obje radionice ocijenjene su s najvišim ocjenama te su sudionici iskazali interes za daljnjim radionicama na kojima bi mogli dobiti brojne korisne informacije o svojim pravima. Osim tema o kojima se govorilo na radionicama sudionici su u evaluacijskim listićima istaknuli potrebu za posebnom radionicom o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju i novim sustavom obiteljskih mirovina, ali i radionicama na kojima bi ih se podučavalo radu na računalu i društvenim mrežama, kao i o informiranju oko uvođenja eura.
A.P.
Projekt „Umreženo pravo i pravda za starije osobe“ financiran je sredstvima Ministarstva pravosuđa i uprave