UVODNA RIJEČ
Glasaj za sebe
Piše: Jasna A. Petrović
Zašto nećemo pisati o tome za koga trebate glasati na predsjedničkim izborima, za Slastičarku s Pantovčaka koja slabo pjeva, teškog Karaktera s političkog centra, pjevača-biznismena koji je okupio prvu bijelu kockicu grba i spremnost za sve, ili, pak, za sredovječnog Ducea koji će u predsjedničke dvore doseliti cijelu obitelj i osnovati univerzalno savjetovalište za politički nepismen narod.
Nećemo vam reći niti da trebate glasati za dečka s Princetona koji bi htio da mu država tati i mami plaća čuvanje njegove djece, niti za Rosu Luxembourg s borbene fronte ili uljuđenu pravnicu s oštrim jezikom, a pogotovo ne za Antu koji se zove po Paveliću, a konclogor zove takozvanim Jasenovcem. Nemojte glasati za takozvane, tek toliko ćemo vam reći.
Glasajte za sebe. Vi ste najosramoćenija najjadnija društvena skupina, jer nakon što ste otkupili stanove, izgradili tvornice i autoceste i podigli svoju djecu da budu radnom snagom diljem Europe, ovdje vas nitko ne poštuje, ne vidi, niti ne čuje. Glasajte za sebe jer imate stalno opadajući udjel mirovine u prosječnoj plaći od samo 38 posto, jer je svaki treći od vas siromašan, a 53 posto vas ima mirovine niže od hrvatske linije siromaštva. Glasajte za sebe jer ste pod stare dane postali kolekcionari plastičnih boca, kopači kontejnera i sakupljači raznobojnih ostataka hrane na tržnicama za kreativan božićni ručak. Jer se po pola dana grijete u kružnim vožnjama tramvajima, a noću škljocate gebisima od zime i gladi u svom opustjelom stanu za koji više nemate za režije.
Glasajte za sebe, jer je ovo država u kojoj se povlastice dijele po partiji, babi i kumu, jer je korupcija vaša svakodnevica, a banke su gospodari malog hrvatskog svemira. Pljunite u šake i donesite svoju odluku: ja glasam za sebe.
Što god odlučili, na vama je. Samo nemojte ostati kod kuće i sljedećih pet godina kukati po susjedstvu ili društvenim mrežama. Vaša odgovornost je - vaš glas.
Web stranice naših podružnica
Odgovara: Milan Tomičić, dipl. pravnik
Razvodom do obiteljske mirovine?
Pitanje: Prije 10 godina razveo sam se od supruge te napustio kuću u kojoj je ona živjela zajedno sa sinom u zajedničkom domaćinstvu. S obzirom na to da žena nije imala nikakvih prihoda, sin ju je uzdržavao, sve dok nije poginuo u prometnoj nesreći. On je također bio razveden i zato je živio s majkom. S obzirom na to da je moja bivša supruga ispunjavala uvjete za obiteljsku mirovinu (bila je starija od 60 godina), podnijela je zahtjev za stjecanje obiteljske mirovine te je to pravo i ostvarila. Zanima me imam li ja, kao drugi roditelj, pravo na dio obiteljske mirovine? Smatram da je nepravedno da majka dobije obiteljsku mirovinu, a ja kao otac ne, pa vas molim za odgovor.
(K.J., Slavonski Šamac)
Odgovor: Odredbom u članku 71. stavak 1. Zakona o mirovinskom osiguranju (NN 157/13) određeno je da roditelj kojeg je osiguranik uzdržavao do svoje smrti ima pravo na obiteljsku mirovinu, ako je do smrti osiguranika navršio 60 godina života. S obzirom na to da iz vašeg upita proizlazi da ste poslije razvoda napustili ženu i sina te prestali živjeti u zajedničkom domaćinstvu, ne ispunjavate uvjet uzdržavanja od strane vašeg sina, pa bez obzira što ste mu otac, nemate pravo na obiteljsku mirovinu, čak ni uz to što ste u času smrti svoga sina navršili 60 godina.